HIRUDOTERAPIAHirudo medicinalis-pijavica lekárska, pozostáva z bioaktívnych látok, ktoré majú protiopuchové, bakteriostatické, analgetické účinky, eliminujú mikrocirkulačné poruchy, obnovujú poškodené cievne porušenie tkanív a orgánov, eliminujú hypoxiu, znižujú krvný tlak, zvyšuje aktivitu imunitného systému, detoxikujú organizmus, uvoľňujú hroziace komplikácie, rovnako ako infarkt, mŕtvicu, zlepšujú bioenergetický stav organizmu.
Účinky:Antikolagulačné, antitrombotické, trombolytické, natiischematické imunostimulárne, antibakreriálne, protizápalové, analgetické a aterosklerotické. Biologicky aktívne zložky z pijavíc sú použité aj na kozmetické účely.

Použitie v medicíne:
Pijavice sa v medicíne využívajú už po tisíce rokov. Vlastnosti pijavice lekárskej je veľmi ťažké docieliť, preto sú nenahraditeľné a v modernej medicíne sa využívajú v chirurgii pri spájacích procedúrach, v kardiovaskulárnej oblasti, v neurológii, pri gynekologických, urologických a mnoho iných chronických ochoreniach. V neposlednom rade sekrét pijavice obsahuje komplex proteínov a hirudín, ktorý je vysoko efektívne antikolagulátny.

Indikácie pri liečbe pijavicou lekárskou:
 • Srdcovo-cievne ochorenia, ischemické ochorenia . Chronická bronchitída, zápal pľúc, astma . Priaznivý vplyv na pečeň . Pľúcna embólia . Rôzne druhy krvácania(hemoroidy, z nosa a pľúc) . Gastrointestické tráviace choroby . Zápal obličiek . Zápal žlčníka . Zápal pankreasu . Trombotický zápal žíl-tromboflebidita (tromby sa vstrebú, zdrurenia zmizne a bolesť sa vytratí) . Krčové žily . Očné, krčné, ušné potiaže .
 • Krvné podliatiny, zrazeniny . Sklerotická forma hypertonie . Paradentóza a iné zubné choroby . Urologické ochorenia, močové cesty, obličky . Mužská a ženská sterilita . Kožné choroby(akné, psoriáza, ekzém, herpes) . Gynekologické problémy (zápal delhových andexov, zápal delohy) . Systematické choroby (reumatická artritída) . Choroby s kĺbmi . Mozgová obrna . Infarkt miokardu . Arterioskleróza mozgových ciev . Krvácanie do mozgu . Vysoký krvný tlak . Migréna a depresia . Celková regenerácia organizmu(využitie športovcov pred dôležitým zápasom) . Reumatizmus, epilepsia . Bolesti svalov, natrhnutie svalov a natiahnutia . Hemoroidy . Živé očkovanie


 • Využitie pijavíc má úspechy aj pri kožných chorobách, akými napr. sú strupovitosť, opar lysivý, rezavé škvrny a ďalšie postihnutia. Mnohí lekári liečiaci pijavičkam zdôrazňujú ich priaznivé účinky. Obnovuje sa normálna teplota, klesá krvný tlak, ustane krvácanie z nosa a krku, zlepšuje sa látková výmena, odtoky sa vytrácajú a tromby sa vstrebávanú. V rovnakom čase môže byť povedané, že terapia pijavicami môže byť príčinou zlepšenia útlmu bolesti.
  Pozitívny efekt, môže byť rozhodujúci pri reume, artróze, zraneniach, bolestiach svalov, alebo pri natrhnutí svalov. Výsledok prekvapil i odborníkov. Ukázalo sa totiž, že liečba pijavičkou je veľmi účinná. Všetci pacienti pocítili zmiernenie bolesti, k najvačšej úľave dochádzalo po 24h po priložení pijavičky. Účinok pijavíc naviac na rozdiel od analgetík pretrvával i po 4 nasledujúce týždne. Na pijavičky nedajú dopustiť ani súčastní ruskí výskumníci, ktorí tvrdia, že sa tieto zvieratká hodia pre zvýšenie imunity organizmu,zlepšenie látkovej výmeny, ustálenie hladiny cukru i krvného tlaku.

  Kedy sa nesmú pijavičky použiť:
  pacienti s poruchou zrážanlivosti krvi, alergia na látku hirudín, poruchy imunitného systému,v tehotenstve,pri užívaní liekov na zrážanlivosť krvi, pri alergickej reakcii uštipnutia hmyzom. V žiadnom prípade sa nesmú používať u novorodencov a malých detí!
  Nesmú sa používať pri ťažkej anémii, pri cukrovke spojenej s poruchou hojenia sa rán a samotná porucha hojenia sa rán! Pijavice nesmú býť nikdy použité na druhom pacientovi!

  pijavičky pijavičky